Geoblog.pl    gryka    Podróże    Islandia zimą 2014    Słońce!!! Renifery i zorza polarna :-)

Słońce!!! Renifery i zorza polarna :-)

Islandia
Islandia, Höfn
Przejechano 1977 km

W Höfn śpimy w przyzwoity hostelu (Höfn hostel), gdzie spotykamy pracującą tam Polkę:-) Mamy dorma do własnej dyspozycji i łazienkę, z której nikt inny nie korzysta, więc Ameryka :-) Od samego rana gęby nam się śmieją od ucha do ucha, bo wreszcie doczekaliśmy się prawdziwie słonecznego dnia! Panorama z małej górki, tuż obok hostelu, powala nas na kolana! I tak cały dzień...
Wieczorem, mimo słabej aktywności geomagnetycznej (Kp2), postanawiamy wybrać się na polowanie na zorzę, bo pierwszy raz od przyjazdu na Islandię mamy szansę na niebo bez chmur! Trochę się kręcimy po okolicy, żeby znaleźć miejsce z najmniejszą ilością świateł, parkujemy auto i czekamy. Gorąca herbata z termosu pozwala nam nie zamarznąć. I wreszcie Tomek wypatruje lekko zielonawe smugi na niebie! Jest! Aparat fotograficzny - czulszy od naszego oka - widzi to lepiej niż my. Nie jest to w żadnej mierze spektakl, na który liczyliśmy, ale, chociaż malutka, zorza została upolowana :-) Kilka dni przed naszym wyjazdem na naszej szkockiej wysepce Arran, szczęśliwcy byli świadkami przepięknej, wielokolorowej zorzy. A my? My ja przegapiliśmy, zajęci przygotowaniami do wyjazdu na Islandię! O ironio losu...
Upraszczając, jakie warunki muszą być spełnione, żeby zobaczyć zorzę?
1. wzmożona aktywność geomagnetyczna, mierzona liczbą Kp, na obszarach podbiegunowych możemy zobaczyć zorzę już przy Kp2, w Polsce liczba ta musi być co najmniej Kp5/Kp6 (im wyższe Kp, tym większa szansa na zobaczenie zorzy i ciekawszy spektakl)
2. bezchmurne niebo
3. pełnia księżyca jest naszym wrogiem - jest po prostu za jasno, żeby cokolwiek zobaczyć
4. im ciemniej, tym lepiej - w obserwacji zorzy przeszkadzają światła miast i łuna, która od nich bije, więc im dalej jesteśmy od cywilizacji, tym lepiej
5. cierpliwość i szczęście :-)
Dla tych, którym marzy się zobaczenie zorzy, podaję kilka linków.
fotki z zorzy polarnej, widzianej z Arranu
stronka, z której dowiemy się jaka jest aktualnie aktywność geomagnetyczna:
inna stronka, po polsku
stronka z aktualnym zachmurzeniem na Islandii
stronka z warunkami na drogach na Islandii
Powodzenia!

zula - 2014-09-22 17:48
Bajka!- BRAWO
Gratuluję wspaniałych zdjęć i wyjątkowych chwil .
Dodam ,że jest strona gdzie poczytać o zorzy polarnej :

mikasz
mikasz - 2014-09-23 23:05
No tak, dwa ostatnie zdjęcia to chyba cały sens tej zimowej eskapady. Po prostu czad !!! Cała reszta, czyli gejzery, wodospady i Jökulsárlón zdecydowanie lepiej prezentują się latem.

BPE
BPE - 2015-04-12 18:28
zorza - to nasze marzenie .....latem bez szans, ale na pewno to w przyszłości zaplanujemy

17.09.2023 - 03.10.2023

22.10.2022 - 22.10.2022